2015-2016 Welcome Letter

Dear schools,

 

Welcome to Inspirations 2015-2016.  Our theme this year is “The Hero in Me.”  We can’t wait to see how our children recognize this in themselves and express it!

 

We are very excited to get started on the Inspirations Arts Program this year!  We’ve been working hard to make sure this year’s program is better than it’s ever been.  We’ve expanded our board and we’ve converted to a website!  Check it out here:  http://charterinspirations.org/ (Be sure to check the “blog” section – this is where we will post updates.)  On our website you will find everything you need to understand and run the program.  If you have questions, please check out the FAQ section first.  You can always find us on our facebook page (https://www.facebook.com/pages/Inspirations/227458810638158?fref=ts ) if you have other questions.  Please feel free to share our page with your families.

 

The participation fee is still $100 – with money due by Sept 30th.  You can run the program at your school anytime – as long as it is completed by January 29th.  Region awards nights will be March 11th and State will be April 22nd.  We’ve attached an invoice – please send money to CS Lewis Academy, 364 UT-198, Santaquin, UT 84655

 

Just like last year, we will be using a Google Form for registration.  Please use the following link to sign your school up. https://docs.google.com/forms/d/1I3eKOdViGE2W_YiRNk9rZqymzTIN4mQa_pJEJ3ha3Z0/viewform

 

Feel free to either reply to this email with questions – or ask them on our facebook page found here: https://www.facebook.com/pages/Inspirations/227458810638158?fref=ts  Please share our page with your families!  Dates and info will be shared there and they can get their questions answered.

 

 

Thanks you all so much!

State Inspirations Committee


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/h6u98nkj5uso/public_html/wp-content/plugins/wp-spamshield/wp-spamshield.php on line 2033

Expanding Board


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/h6u98nkj5uso/public_html/wp-content/plugins/wp-spamshield/wp-spamshield.php on line 2033

We would like to expand the State Inspirations Board.  If you are interested in joining us, please send an email telling us a little about yourself, why you would like to join our board and how you think you can help us best.  Send those emails to chantellebr@hotmail.com

We are excited to get more help – and make Inspirations even more amazing!

Thank you.

2014 – 2015 State Winners

Thank you to UCAS for hosting State this year.  Thank you to all the schools and students who participated – you’ve inspired and amazed us!!!

The theme for next year is: 
The Hero in Me

Congrats to those who placed at State this year: 

Literary Composition

K-2
1st – Mailey G – Lincoln
2nd – Hudson N – Hawthorn

3rd – 5th
1st – Elizabeth L – Reagan
2nd – Adison R – Ascent Academies West Jordan

6th – 8th
1st – Benjamin J – North Star
2nd – Sasha P – Navigator Pointe

9th – 12th
1st – Liberty P – Entheos
2nd – Miriam H – Merit

Visual Art

K-2
1st – Jackson B – John Hancock
2nd – Camila S – American Leadership

3rd – 5th
1st – Reese U – Hawthorn
2nd – Sydnie D – Crimson View Elementary

6th – 8th
1st – Angel C – Lincoln
2nd – Emma M – Renaissance

9th – 12th
1st – Nicki P –
2nd – Arielle L – Merit

Photography

K-2nd
1st – Lincoln D – Lincoln
2nd – Kaylee R – Renaissance

3rd – 5th
1st – Meirah J – Renaissance
2nd – Erik E – Navigator Pointe

6th – 8th
1st – Baylie K – Navigator Pointe
2nd – Siyan S – Reagan

9th – 12th
1st – Michael G – American Leadership
2nd – Brooklyn P – North Star

Musical Composition

K-2nd
1st – Elizabeth W – Syracuse Arts
2nd – Ayden S – The Ranches

3rd – 5th
1st – Jacob K – Mountainville
2nd – Anna J – North Star

6th – 8th
1st – Sarah D – Hawthorn
2nd – Hannah A – CS Lewis

9th – 12th
1st – Hazel H – Merit
2nd – Maren B – Pioneer High School

Theatre

K- 2nd
1st – Mary M – Reagan

3rd – 5th
1st – Paris H – Entheos
2nd – Moriah A – Lincoln

9th – 12th
1st – Blythe G – Merit
2nd – Zachary T – Hawthorn

3D Art

K-2nd 
1st  Logan T Hawthorn 
2 nd Gracie T Hawthorn 
3rd – 5th
1st  Kate L Mountainville 
2nd  Olivia J Ascent Academies West Jordan
6th – 8th
1 st – Colton D Reagan
2 nd – Madelyn F Lincoln 
9th – 12th
1 st Nathanael K American Leadership 
2nd  Kara B Pioneer High School 
Film/Video

K-2nd
1 st Jace L Reagan 
3rd – 5th
1st  Emma L Crimson View Elementary
2nd  Maria P Reagan 
6th – 8th
1st  Jacob W Vista School
2 nd Charlee L Lincoln
9th – 12th
1st  Aaron W Merit
2 nd Ben M Merit 

Choreography/Dance

K-2nd
1 st Soham S Channing Hall
2 nd Hannah W Reagan 
3rd – 5th
1 st Sikeli V Vista School
2 nd Monet W Hawthorn
6th – 8th
1 st Erika W Vista School
2 nd Bethany S Lincoln 
9th – 12th
1st  Britany B Pioneer Performing Art High School
2 nd Kaya B Merit 

Digital/Graphic Art

K-2nd 
1st  Isaac J Endeavor Hall
2 nd Christain H Mountainville 
3rd – 5th
1 st Sydney P Early Light 
2nd  Jackson N Reagan
6th – 8th
1 st Wynter G Syracuse Art 
2 nd Kaitlyn S North Star 
9th – 12th
1 st Risa J American Leadership 
2nd  Jacob R American Leadership 

State Awards Night 2014-2015

Please share the following information with your families.
Sate Inspirations Awards Night
Hosted by Utah County Academy of Sciences
940 West 800 South
Orem, UT 84058
801-863-2222
Friday, March 27th
6:30 pm in the Activity Center
(located at the north end of the parking lot.  Parents can park in either the UVU education parking lot which is what we share with them or just east of the school there are two LDS chapels where our seminary students attend and the parking lot there is very large.  It is a 3 – 5 minute walk from the church parking lot to the school.) 
While everyone is invited to attend… for the first time, we do intend to let schools know which families may want to make an extra effort to actually be there.

Region Hosts for 2014 – 2015

We have region hosts for 4 of the 6 regions. Each host school has (or will have as soon as it’s been finalized) contact information for the schools in their region. Entries are due to your host school by Friday, Feb 6th. Host schools DO NOT have to hold judging for late entries. Please be respectful to your host and get your entries to them on time. If you have questions about this level of the program or about your specific award event, please contact your host school.

Region 1 Host – (in progress)
Region 2 Host – Entheos
Region 3 Host – (in progress)
Region 4 Host – The Ranches
Region 5 Host – Lincoln
Region 6 Host – Merit

Thank you to our region hosts!! We’re excited to see the amazing things your children have done.

2014 – 2015 Preliminary Regions

Regions for this year have been assigned!  We are following up with schools who have not paid the entry fee yet…. so these could change if many schools end up dropping out.  We will announce who the host of each region is as soon as we’ve spoken to those schools. 

Region 1
Good Foundations
Syracuse Arts
Jefferson
Spectrum
Dual Immersion
Mountain Heights

Region 2
Weilenmann
Endeavor
Mana
Entheos
Navigator Pointe

Region 3
Ascent
Hawthorne
Early Light
Channing Hall
North Star

Region 4
Ranches
Rockwell
Pioneer
APA
Renaissance
Mountainville

Region 5
Walden
UCAS
Spectrum P.G.
John Hancock
Canyon Grove
Lincoln

Region 6
Crimsonview
Vista
CS Lewis
ALA
Merit
Reagan

2014-2015 Dates

We have about 40 schools participating this year!  YAY!  Regions will be assigned during the holiday break and posted here the beginning of January.

Dates for this years program are:
School level completed by Jan 30th
Region Awards Night held on Feb 27th
State Awards Night help on March 27th

The $100 entry fee is due right away.  Checks made out to CS Lewis Academy – please note Inspirations fee in the memo.  (364 Utah 198, Santaquin, UT 84655)

Thank you!

2014 – 2015 Intro

We are very excited to get started on the Inspirations Arts Program this year.  This year’s theme is “What A Wonderful World.”  We really want the students to focus on all of the good that is around us.

We have implemented a new system for schools to sign up to participate in Inspirations this year.  Please use the following link to sign your school up.  Once you have signed up online I will send your school contact all of the paperwork for running the program at your school.  This will help us be much more efficient.
If you haven’t ever participated in Inspirations I would encourage you to try it out.  I would be happy to answer any questions.  Please email me so we can chat.
Thanks,
Reba Vest
State Inspirations Committee
( Please note that the participation fee is still $100 per school.  That money goes towards medals and trophies at the Region and State levels of the program, as well as helping run those awards nights.)

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/h6u98nkj5uso/public_html/wp-content/plugins/wp-spamshield/wp-spamshield.php on line 2033

2013-2014 Founder Choice Awards


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/h6u98nkj5uso/public_html/wp-content/plugins/wp-spamshield/wp-spamshield.php on line 2033

These are state level entries chosen by us – just because we love them.  We are not professionals, but are an amateur photographer, artist and musician.  

Digital Art: Taylor W (North Star) “I Want to go There”

Visual Art: Madison B (Early Light) “Dive In.”

3D Art Julia D (Entheos) “The Surprise Dog”

Photography: Brooklyn P (North Star) “On The Road to a Hike in Heaven”

3D Isabel A (Hawthorne) “She Smiles”

3D Maya B (Mountainville) “Adoption… A Circle of Love” 

Music: Isaac C (Highmark) “Ocean Waves”

Digital Art: Juliette P (Channing Hall) “Pointe Perfection”

If any of these entries are your child’s and you would like to share a picture of the entry, please sent it to us at: charterinspirations@hotmail.com or post it to our facebook page!   For ANY entry you’d like to share!

2013-2014 State Winners

A huge THANK YOU to North Star Academy for hosting this years State Awards Night!!  They did a fabulous job.  And an even bigger THANK YOU to all the students who participated with this years program!  You inspired us!!

Next years theme is: What A Wonderful World

Here is a list of those who placed at state.
*note, there are a few who’s school I do not have right now… I will get those and update as soon as I can

Literature Category
Grade
Division K-2
1st
place- Kate J (John Hancock)
2nd
place-Nathan E (Reagan)
Grade
Division3-5
1st
place-Darcy B (Early Light)
2nd
place-Hailey H (John Hancock)
Grade
division 6-8
1st
place-Hannah B (Mountainville)
2nd
place-Nathan T (Wasatch)
Grade
Division 9-12
1st
place-Blythe G (Merit College Prep)
2nd
place-Allison L (Mountainville)

3D Art Category
Grade K-2
1st
place-Natalie S (Wasatch Peak)
2nd
place-Lucas V (Canyon Grove)
Grade 3-5
1st
place-Colton D (Reagan)
2nd
place-Angella  V (Navigator Pointe)
Grade 6-8
1st-
Gwendolyn F (Excelsior)
2nd-
Cadence P (Reagan)
Grade
9-12
1st
place-Marguerite M (American Leadership)
2nd
place-Isaac P (American Leadership)

Visual Arts
Grade K-2
1st-Gracie
V (Excelsior)
2nd-
Jacob V (Mountainville)
Grade 3-5
1st-
Brenlie S (Vista)         
2nd-
Ashton P (American Leadership)
Grade 6-8
1st-Sadie
Boyce (Mountainville)
2nd
–Hanna B (Excelsior)
Grade
9-12
1st-Isaac
B (American Leadership)
2nd-
Rachel K (Mountain Heights)

Film/Video
Grade K-2
1st- Melissa M (Mountainville)
 
2nd-Skyler R  (Endeavor Hall)
Grade 3-5
1st -Lox N (Reagan)  
2nd- Ben L (Mountainville)
Grade 6-8
1st- Robert G (Renaissance )
 
2nd- Mark W (Hawthorne)
Grade 9-12
1st- Allison L (Mountainville)

Musical Composition
Grade K-2
1st- Anna J ( North Star)
2nd – Moriah A (Lincoln)
Grade 3-5
1st-
Meah P (Hawthorn
2nd
– Aidan R (Wasatch Peak)    
Grade 6-8
1st- Cosmo P (CS Lewis) 
 
2nd – Rose D ( Reagan)   
Grade 9-12
1st – Madison M (Navigator
Pointe)

Dance/Choreography
Grade K-2
1st- Brooklyn B (Wasatch
Peak)    
2nd- Thomas G (Vista)
Grade 3-5
1st-
Melia A (Lincoln)  
2nd-
Kaylee D  (Early Light)
Grade 6-8
1st- Katelyn L  (Vista )
2nd- Boston C (Hawthorne)

Photography
 Grade K-2
1st- Zahra J (Renaissance )
2nd- Briggs N (Mountainville) 
   
Grade 3-5
1st- Kara H (Wasatch Peak)
2nd – Sam J (Early Light)
 
Grade 6-8
1st
– Erika W (Vista)
2nd-
Shaylie A ( Lakeview)          
Grade 9-12
1st
– Annalisa P (Merit College Prep)
2nd- Sophia F (Merit College
Prep)

Digital Art
 Grade K-2
1st – Fletcher C (North Star)
2nd-  Briggs N (
Mountainville)
Grade 3-5
1st -Audrey D (Reagan)
2nd- Cambria Y ( North Star)
Grade 6-8
1st-Benjamin W (North Star)
2nd- Helen H ( Entheos)
       
Grade 9-12
1st – Taylor W ( North Star)
2nd- Jaren H (Merit
College Prep)    

Theatre
 Grade K-2
1st- Mary M (Reagan )
Grade 3-5
1st- Brooklyn M (North Star)
2nd -Courtney C (Mountainville)  
Grade 6-8

1st Sierra D ( Reagan)