2009-2010 State Winners

Theater:
3-5th – 1st place – Cassandra I. – Entheos
6-8th – 1st place – Jessica I. – Entheos

3-D Art:
K-2nd:
High Honors:
Kyler M. – Quest
Jayden R. – Monticello
Ryan R. – Walden
Noah P. – Excelsior
Honorable Mention: Kyle J. – Walden
2nd place – Jacob O. – CS Lewis
1st place – Ryder M. – Reagan

3-5th:
High Honors:
Grace G. – Entheos
Will F. – Timpanogas (sp?)
Emily K. – Spectrum
Alex A. – Spectrum
Honorable Mention:
Kai S. – Early Light
Chandler J. – Reagan
2nd place: Isaac D. – Walden
1st place: Darby H. – Walden

6-8th:
High Honors:
Casey D. – Walden
Aleeya T. – Monticello
Honorable Mention:
Karen H. – Walden
Alex L. – Reagan
2nd place: Alyssa D. – Entheos
1st place: Natalie T. – Reagan

9-12th:
Honorable Mention: Kahia B. – Monticello
2nd place: Natcha S. – DaVinci
1st place – Sofia A. – Walden

Literature:
k-2nd:
High Honors:
Dean S. – Monticello
Madeleine A. – Walden
Annabelle B. – Ranches
Emily F. – Spectrum
Mackenzie C. – Spectrum
Honorable Mention: Sophia C. – Walden
2nd place: Clara F. – Early Light
1st place: Bryant F. – Reagan

3-5th:
high honors:
Brandon Y. – Reagan
Megan W. – Reagan
Tyler C. – Mountainville
Hannah J. – Excelsior
Honorable Mention: Lincoln F. – Early Ligh
2nd place: Madison S. – Monticello
1st place: Madison H. – CS Lewis

6-8th:
High Honors:
Morgan C. – Quest
Riley P. – DaVinci
Mia C. – Reagan
Ethan R. – Ranches
Jace B. – Spectrum
Honorable Mention: Sidney P. – Walden
2nd place: Alyssa C. – Mountainville
1st place: Lindsey N. – Entheos

9-12th:
2nd place: Ingrid A. – Walden
1st place: Dallas H. – Walden

Visual Arts:
K-2nd:
High Honors:
Braeton D. – Quest
Ruth G. – Walden
McKenzie D. – Timp
Sydney M. – Ranches
Honorable Mention:
Mackenzie C. – Spectrum
Levi T. – Walden
2nd place: Kela S. – Early Light
1st place: Clarissa C. – Moutainville

3-5th:
High Honors:
India Rose P. – Early Light
Micah S. – Walden
Liam V. – Walden
Michael J. – Timp
Erin G. – Mountainville
Honorable Mention:Madeline P.
2nd place: Nani C. – Reagan
1st place: Aniah Y. – Excelsior

6-8th:
High Honors:
Jessica I. – Entheos
Hannah B. – Excelsior
Nicole W. – Excelsior
Honorable Mention:
Laurel P. – Early Light
Jaidyn A. – DaVinci
Jessi D. – Walden
2nd place: Janiris S. – Freedom
1st place: Victoria V. – Timp

9-12th:
High Honors:
Dorie B. – Monticello
Karee G. – Monticello
2nd place: Raven G. – DaVinci
1st place: Braden B. – DaVinci

Musical Composition:
k-2nd:
High Honors:
Luke O. – Early Light
Thomas S. – Monticello
Honorable Mention: Jayden R. – Monticello
2nd place: Kyler Z. – Freedom
1st place: Annabelle B. – Ranches

3-5th:
High Honors:
Rosie D. – Reagan
Clara S. – Moutainville
Honorable Mention:
Mikelle R. – Excelsior
Laurel S. – Monticello
2nd place: Keanna Z. – Freedom
1st place: Amy T. – Early Light

6-8th:
High Honors:
Samantha C. – Early Light
Gavin D. – Walden
JJ G. – Mountainville
Honorable Mention:
Jordyn W. – Entheos
Benjamin B. – Mountainville
2nd place: Hunter G. – Reagan
1st place: Soren P. – Freedom

Photography:
k-2nd:
High Honors:
Maddie D. – Monticello
Ryan R. – Walden
Fynn D. – Walden
Devyn O. – CS Lewis
Deania W. – Spectrum
Honorable Mention: Devyn G. – Mountainville
2nd place: Annabelle B. – Ranches
1st place: Katherine L. – Entheos

3-5th:
High Honors:
Taryn G. – Early Light
Spencer P. – Monticello
Maddie F. – Mountainville
Honorable Mention:
McKinley J. – Walden
Simon L.- Reagan
Katelyn S. – Excelsior
2nd place: Bowie H. – Walden
1st place – Bethany Y. – Freedom

6-8th:
High Honors:
Jessica I. – Entheos
Kainen T. – Walden
Miranda W. – Excelsior
Devan B. – Mountainville
Honorable Mention: Melissa I. – Entheos
2nd place: Cheyann B.l – Reagan
1st place: Ward Y. – Freedom

9-12th:
Honorabl Mention:
Joel B. – Monticello
Amber C. – Monticello
2nd place: Analiese N. – DaVinci
1st place – Sofia A. – Walden

Dance/Choreography:
k-2nd:
High Honors:
Kyra P. – CS Lewis
Amaura R. – Timp
Honorable Mention – Lydia T. – Spectrum
2nd place: Eliana G. – Entheos
1st place: Deania W. – Spectrum

3-5th:
High Honors:
Megan M. – Entheos
Alyssa A. – Mountainville
Honorable Mention:
Cassandra I. – Entheos
Dane W. – CS Lewis
2nd place: Elsie H. – Walden
1st place: Allessandra B. – Ranches

6-8th:
2nd place: Jayden Z. – Excelsior
1st place: Brenda W. – Excelsior

9-12th:
1st place: Olivia D. – Walden

Film:
3-5th:
High Honors:
Landon L. – Spectrum
Danny J. – Reagan
1st place: William C. – Mountainville

6-8th:
High Honors:
Hannah B. – Excelsior
Honorable Mention: Devan B. – Mountainville
2nd place: Seth M. – Reagan
1st place: Adrain H. – Walden